Harcama itirazı (Chargeback) Süreleri

Harcama itirazı (Chargeback) Süreleri Harcama İtirazı - Chargeback - Ters İbraz

Bu konuda çok fazla kafa karışıklığının olduğunun farkındayız.

Kimisi 120 gün diyor, kimisi 540 gün. İnsanlar hangisine inanacağına şaşırıyor tabii.

Olayın aslını açıklamamız gerekirse;

Harcama itirazınızın işleme alınması için, itiraz edeceğiniz işlemlerin kartınıza yansıma tarihi 540 takvim gününü aşmamalıdır. 540 günü aşan hiçbir işleme itiraz edemezsiniz.

Ancak bu husus 540 gün içindeki her işleme itiraz edebileceğiniz anlamını kesinlikle taşımamaktadır.

İşlem sizin tarafınızdan gerçekleştirilmemiş ise;

İtiraz süreniz: işlemin kartınıza yansıdığı tarihten itibaren en fazla 120 takvim günüdür.

 

Ödemeniz karşılığında beklediğiniz ürünü veya hizmeti alamamış iseniz;

1- Ürün veya hizmet anlık olarak verilecek ise; itiraz süreniz: işlemin kartınıza yansıdığı tarihten itibaren 120 takvim günüdür.

2- Ürün veya hizmet ileri bir tarihte verilecek ise; itiraz süreniz: ürünün veya hizmetin size teslim edilmesini beklediğiniz tarihten (kararlaştırılan teslimat tarihinden) itibaren 120 takvim günüdür.

 

Ödemeniz karşılığı almış olduğunuz ürün veya hizmet sahte veya ayıplı ise;

İtiraz süreniz: Ürünün veya hizmetin sahteciliğini veya ayıbını “fark ettiğiniz günden itibaren” 120 takvim günüdür. (Bu husus sizin beyanınıza bağlıdır.)

 

İptal / İade belgesi söz konusu olduğunda ancak işlem(ler) iade edilmemiş ise;

İtiraz süreniz: işyerinin düzenlediği iade belgesi tarihinden itibaren 120 takvim günüdür.

Diğer her türlü itiraz türünde ise;

İtiraz süreniz: işlemim kartınıza yansıdığı tarihten itibaren 120 takvim günüdür.

 

Kısacası: 120 gün aslında bir uygulama ölçütüdür. Bu ölçütün hangi tarihten itibaren geçerli olacağı yukarıda belirtilmiştir. Ancak hiçbir şart ve hiçbir koşul altında hesap özetinize yansıma tarihi 540 günü geçen bir işlem için Chargeback süreci başlatılamaz.

3 yorumlar

  1. Selamlar ben garanti ve finans banka yurt dışındaki forex harcamama işlemler hakkında itiraz ettim ama reddettiler şimdi ne yapmalıyım banayardımcı olabilecek bilgili arkadaşları bekliyorum saygılarımla

  2. Sayin harcama itirazi.biz turizm firmasi olarak hizmet vermekteyiz.ziraat banksindan pos aldik.bu posla yaklasık 1.5 ayda 410 bin tl fizki cekim yaptık.yapılan işlemlerin yuzde 70 si yurtdisi visa kartlar.işlemler fiziken psdan cekilen işlemler.banka musteriden gelen itirazllar uzerine 121 bin tlye bloje koydu ve 120 gun blokede kalacagini veyan etti.noterden ihtar cekmemize ragmen 380 gundur paramizi bloke de tutuyor ve olumlu bi sonuc alamiyoruz yapılan işlemler islak imzal ve sifreli faturalı işlenlerdir.ne yapmamiz gerekiyor bu konuda yardimci olmanizi rica ederiz.Ümit

  3. 04.11.2017 tarihinde vadesiz hesabımdan nakit olarak Neo debit kartımı kullanarak bir alışveriş sitesi ürün aldım.iade/iptal edip ürünü teslim almadım.Satici ürün bedelini tekrar hesabıma iade etti.Kampanya kapsamında banka ürün iade/iptal olmasına rağmen 50 chip puan yükleme yaptı kural olarak chip puanları kullanmadım.Banka zaten Neo kartimdan silerek geri aldı.17.05.2018 aradan 6,5 ay gibi süre geçtikten sonra vadesiz hesap bakiyemin 50 TL chip puan kullanımı adı ile eksildiğini gördüm.Banka çözüm sunmak yerine verdiği cevap verilen kampanya 50 TL chip puan kullandığımı cevabı vermiş,ortada hesap özeti harcama bilgisi yok iken banka kendini haklı göstermeye çalışıyor.Hesap itirazı ve banka cevap verme süresi ne kadardır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir