İptal / İade İtirazları

İptal / İade İtirazları İtiraz Türleri

6- İptal / iade itirazları

Kart hamilleri, işlemin iptaline veya iadesine yönelik olarak, itiraz türüne göre işlem tarihi, mal\hizmet teslim tarihi, iadenin yapılacağı tarih veya ürünün sahteliğinin anlaşıldığı tarihten başlamak üzere 120 gün içinde itiraz edebilirler.

Süreler;

 • İşyerinde teslim edilen veya sağlanan mal ve hizmetler için işlem tarihinden itibaren,
 • İadelerde iade tarihinden itibaren,
 • İleriki tarihte sağlanacağı veya gönderileceğine dair anlaşılan mal ve hizmetler için anlaşılan teslim tarihinden itibaren,
 • Ürün teslim tarihi veya teslimat gerçekleşmemişse tahmini teslim tarihinden itibaren,

120 gün olarak hesaplanır.

İptal / iade koşullarının, işlem sırasında kart hamili ile paylaşılması ve kabulünün ispatlanabilir olması gerekmektedir.

Kart hamili ile yapılan sözleşmede iptal/ iade koşulu ya imzanın yakınında olmalı, uzaksa da ilgili maddenin yanına kart hamilinden paraf alınmalıdır.

İptal edilmesine rağmen kart hamilinin borçlandırılmaya devam edildiği abonelik işlemlerinin finansal sorumluluğu üye işyerindedir. İptal işlemi müşteri tarafından işyerine veya kendi bankasına başvurularak gerçekleştirilebilir. Bu konuda alınan bir itiraz, abonelik iptal talebi yerine geçer ve kanıt teşkil eder.

Kart hamilinin ürünü işyerine geri göndermesi mümkündür. İşyerine teslim edilen fakat rededilerek alınmayan bir gönderi işyeri tarafından teslim alınmış sayılacaktır.

Taraflar kendi ülkelerinin gümrüklerinde bekleyen gönderilerden sorumludur. Eğer kart hamiline tutar iadesi yapılacaksa, itirazın önlenebilmesi açısından söz konusu iade, kart hamilinin ürünü iade edilmesi için gönderdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Ürün ve/veya sağlanan hizmet, satış anında yazılı veya sözlü olarak belirtilen şart ve özelliklere sahip olmalıdır. Ayrıca iptal ve iade koşulları tereddüde yer kalmayacak şekilde açıkça bildirilmelidir. Üzerinde anlaşılan şartlara uyulmaması veya ürünün hasarlı, ayıplı, nitelik ve nicelik açısından farklı olması, sahte olması durumlarında finansal sorumluluk işyerine aittir. İşyeri ürünün gerçek veya standartlara uygun olduğuyla ilgili destekleyici doküman sunabilir.

Üye işyeri, kart hamiline tutar iadesi yapmayı kabul ettiğinde işlemi en geç iade belgesi üzerinde belirtilmiş tarihten itibaren 1 gün içerisinde, tarih belirtilmemişse hemen gerçekleştirmelidir. Aksi takdirde finansal sorumluluk işyerine ait olacaktır.İade yapılacağı belirtilen tutarın, tarihin değiştirilmesi veya iade işleminden vazgeçilmesi sonucunda oluşabilecek itirazların finansal sorumluluğu üye işyerine aittir.

Rezervasyonlu işlemlerde;

 • Kart hamili zamanında ve iade \ iptal koşullarına uygun şekilde rezervasyonunu iptal ettirirse, alınan depozito iade edilmelidir.
 • Hizmet alınacak zamandan önceki 72 saat içinde yapılan rezervasyonlarda, hizmet alınacak gün saat 18:00’a kadar gerçekleştirilen iptaller için “No show” ücreti tahsil edilmemelidir.
 • Devremülk ve benzeri işlemlerde kart hamilinin sözleşmenin gerçekleştiği veya kendisine gönderildiği tarihten itibaren 14 gün içinde iptal hakkı bulunmaktadır.

Buna da Göz Atın

Süreç Hatası İtirazları

5- Süreç hatası itirazları Üye işyerinin kartlı işlem gerçekleştirme sürecinde oluşan aşağıdaki sorunlarda kart hamilinin …

9 yorumlar

 1. selam bundan 5 ay once internet market uzerinden bir reklam fimasina kayit oldum

  ve EUR 13,235.61 yatrim yaptim http://ww4.myadvertisingpays.com ve su anda

  kapandi vize kartimla odeme yapmistim ne yapacagimi bilmiyorum parami geri

  alabilirmiyim yardimci olurmusunuz simdiden tessekurler

  • Harcamaitirazi

   Yapmış olduğunuz ödemeler karşılığında hiçbir hizmet alamadınız mı?

   Veya size kısmi bir hizmet mi verildi? Detaylı bilgi vermenizi rica ederiz.

 2. selam reklam firmasina kayit oldim 257 paket aldim yani paketlerin tanesi 50 eru

  1000 paketlri tamamlayinca paramizi fazlasiyla geri alacamizi dusunuyorduk ama su

  anda hersey durdu nasil parami alirim

 3. Benin yapi kredi bankasinda 1 ayda toplam bahis firmalarina 17000 bin tl kaptirdim nasil geri ala bilirim

 4. Merhaba benın ismım gulhan akbank dırekt ın facede gördum sıtesıne gırdım 500 tl param calındı baska hesaba aktarıldı telefon numarası bu xx.xx bu numara caldı param ı eşim kanser hasta sı cocuk ları mın okul parası

 5. İnternetten bir siteden bir ürün sipariş ettim. Kapıda ödemeli. Ürünü aldım ama kutudan alakasız farkıl bir ürün çıktı. Hemen bankamı aradım. Ödene itirazını bildirdim. 800 tl provizyonda bekliyordu. Şu an provizyonda gözükmüyor. Nasıl bir süreç takip etmeliyim. Paramı kurtarabilir miyim?

 6. İstanbul Bilişimden aldığım ürünü olumsuz yorumlar nedeniyle 5 Mayısta iptal ettim, hesabınıza ödeme daha çabuk geçer dediler, hesap numaramı aldılar, ne kredi kartına ne bankaya iade yapılmadı her İstanbul Bilişim mağdurunun olduğu gibi. 3-4 ay sonra da olsa yatar diye düşündüm ama konkordato ilan ettiğini açıkladı firma. Bununla ilgili Enpara ya harcama itirazı yapsam kabul edilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir