Sahte İşlem Kabul Edilmemesi

Sahte İşlem Kabul Edilmemesi BKM Yayınları Kartlı ödeme sektöründe, kart hamillerinin bilgisi dışında, üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilen işlemler genel olarak “sahte işlem” olarak adlandırılmaktadır. Kayıp, çalıntı ya da manyetik şeridi kopyalanmış bir kart ile yapılan işlemler veya kart hamili bilgisi dışında kart numarası kullanılarak sanal ticaret işyerlerinde ya da posta/telefon siparişi (MO/TO) şeklinde gerçekleştirilen işlemler sahte işlemlere örnek olarak gösterilebilir.

Kart hamili bankası, kendisine yapılan ihbar doğrultusunda sahte işleme ilişkin tüm bilgileri uluslararası  kartlı  ödeme  sistemleri  kuruluşlarına  düzenli  olarak  bildirmekle  yükümlüdür.

 

Elektronik ortamda gerçekleştirilen söz konusu bildirimde, işlemle ilgili detayların yanı sıra sahte işlemin mahiyeti de yer almaktadır.

Bu veriler, sahtecilik eğilimlerinin izlenmesi, sistemin bütünlüğünü tehdit eden işyerlerinin ve alanların tespit edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Bu kapsamda, kart kuruluşları sahte işlemlerin azaltılmasını teminen dönemsel olarak değişiklik gösterebilen çeşitli kurallar ve ceza programları geliştirmişlerdir.

Buna göre, bir işyerinde gerçekleştirilen sahte işlem adet ve/veya işlem tutarının toplam ciro içinde belirli bir eşiğe ulaşması halinde kart kuruluşları tarafından işyeri bankası yazılı olarak uyarılmaktadır. Kart kuruluşları tarafından yapılan bildirimler doğrultusunda işyeri bankası tarafından da işyerlerine bilgi verilmektedir. Ceza programlarına konu eşik değerler, tüm ciro dikkate alınarak belirlenebildiği gibi zaman zaman belirli bölgelerdeki ülkelere ait bankaların kartları ile gerçekleştirilen işlem hacmini ve yine bu ülkelerin kartları ile yapılan sahte işlemleri de kapsayabilmektedir.

Uyarılara rağmen, kart kuruluşları tarafından geliştirilen kart kabul kurallarına uygun davranılmaması ve işyeri tarafından sahte işlem kabul edilmeye devam edilmesi durumunda, anılan ceza programları kapsamında ilgili kart kuruluşlarınca artan parasal yaptırımların uygulanması ve/veya ilgili kart kuruluşu tarafından işyerinin yerinde denetlenmesi söz konusu olabilmektedir. Anılan durum ile karşılaşılması halinde, parasal cezaların üye işyeri sözleşmesi hükümleri kapsamında üye işyerine yansıtılması ve üye işyeri bankası tarafından tek taraflı fesih kararının alınması söz konusu olabilmektedir.

İşyeri anlaşması feshedilen işyerlerinin, kart kuruluşlarına fesih nedenleri  belirtilerek raporlanması zorunludur. Sahte işlem kabulü nedeniyle anlaşması feshedilen işyerleri önemli ölçüde prestij ve ciro kaybına uğramaktadır.

Söz konusu yaptırımlara tabi olmamak için,  üye işyerlerinin kart  kabul kurallarına uygun davranmaları, sahte, kayıp, çalıntı kart ile yapıldığından ya da kart hamili bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğinden şüphe ettikleri işlemlere izin vermemeleri gerekmektedir.

Üye işyeri, sahte işlemlerin azaltılması için anlaşmalı oldukları banka ile işbirliği içinde çalışmak ve gerekli görülen tüm tedbirleri almakla yükümlüdür.

Buna da Göz Atın

Üye İşyerinde Kullanılan Pos’un Mal ve Hizmet Satışı Amacı Dışında Kullanılmaması

Üye işyeri sadece bankasına bildirdiği faaliyet alanı ile ilgili olarak ürün/hizmet satışı yapabilir. Bir üye …

Bir Yorum

  1. 2001 yılında kurulmuş bir spor kulübü Derneği başkanıyım.Kulüp wep sitemizle ilgili yaşadığımız ilginç bir konu bulunmaktadır.Lütfen iletişime geçebilir misiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir