Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular Harcama İtirazı - Chargeback - Ters İbraz

Harcama itirazı yasal bir hak mıdır?

Cevap: Evet. Harcama itirazında bulunma hakkı kart hamillerine tanınmış yasal bir haktır.

Harcama itirazı prosedürü bankalara göre değişir mi?

Cevap: Hayır. Harcama itirazı (Chargeback) süreci Visa, Mastercard ve American Express gibi kartlı ödeme sistemi kuruluşları tarafından çok detaylı kurallar kılavuzlarıyla belirlenmiştir.

 

Harcama itirazında bulunursam bankam bana dönüş yapmak zorunda mı?

Cevap: Evet. Bankanız size itirazınızle ilgili yazılı olarak dönüş yapmak zorundadır.

 

Harcama itirazında bulunurken bankama herhangi bir belge sunmak zorunda mıyım?

Cevap: Bazen. Online olarak gerçekleşen (Mail Order / Telephone Order vb.) işlemlerden dolayı işyerleri ile yaşadığınız sorunlar neticesinde itirazınızı başlatabilmek için, imzalı itiraz dilekçeniz dışında bankanıza bir evrak sunma zorunluluğunuz yoktur. Sunmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır ancak sunmasanız bile bankanız itirazınızı sizin beyanınıza göre işleme almak zorundadır. Bu tip itirazlarda kart hamilinin beyanı esastır ve bankanız sizin beyanınıza göre itirazınızı başlatmakla mükelleftir. Ancak; yurtiçi ve fiziki postan gerçekleşen işlemlerde (Örneğin yurtiçindeki bir elektronik mağazasından bilgisayar aldınız) itiraz başlatabilmeniz için; kart slipiniz haricinde, malın veya hizmetin ileri tarihte teslim edileceğine dair bir proforma fatura, sözleşme vs. sunma zorunluluğunuz vardır. Bu husus sadece yurtiçi işlemlerde ve fiziki postan gerçekleşen işlemlere özgü olarak Bankalararası Kart Merkezi’nin getirdiği istisnai bir kuraldır.

 

Harcama itirazları ne kadar süre içerisinde sonuçlanır?

Cevap: Bu durum kartınızın banka kartı / kredi kartı olmasına göre, Visa / Mastercard olmasına göre ve itiraz nedeninize göre çeşitlilik göstermektedir. Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse Minimum 30 gün, Maximum ise 180 gün içerisinde neticelenir.

 

Harcama itirazında bulundum, parayı bana kendi bankam mı ödüyor?

Cevap: Hayır. Harcama itirazınız neticesinde, itirazınız olumlu sonuçlanır ise; itiraz ettiğiniz tutarı işlemin gerçekleştiği üye işyerinin hesabından tahsil edilir.

 

İtirazım olumsuz sonuçlanırsa ne oluyor? O zaman bu tutarları işyeri değil de bankam mı ödüyor?

Cevap: Hayır. İtirazınız olumsuz sonuçlanırsa ne işyerinden ne de kendi bankanızdan para alamazsınız.

 

Harcama itirazında bulundum ve paramı aldım diyelim. Bankam bu durumdan zarar görüyor mu? Bana karşı bir dava açıp bu tutarları geri isteyebilir mi? Örneğin kart aidatlarına Tüketici Hakem Heyetlerine itiraz edip kart aidatı için ödediği parayı geri alan insanlara karşı kendi bankası dava açmış. Aynı şey benim de başıma gelir mi?

Cevap: Hayır. Harcama itirazınız neticesinde tahsil ettiğiniz işlem tutarları bankanızı ilgilendirmemektedir. Bu tutarlar işlemin gerçekleştiği üye işyerinden tahsil edilir. Bankanızın harcama itirazınızdan dolayı zarar görme ihtimali söz konusu olamaz. Ancak kart aidatı için bankanızı şikâyet ederek geri aldığınız kart kullanım ücretleri bankanın bünyesinden eksilmektedir. Bu yüzden banka kendi müşterisine dava açarak yürütmenin durdurulmasını talep edip kart aidatlarını geri almak niyetindedir.

 

Harcama itirazında bulundum, itirazımın muhatabı işyeri bana ulaştı ve itirazımı geri çekmemi istedi. Ne yapmalıyım?

Cevap: İşyerinin istediği gibi itirazınızı çekmek zorunda değilsiniz. Bu hak size tanınmış yasal bir haktır. Hiç kimse sizi itirazınızı geri çekmeye zorlayamaz. Ancak itiraz ulaşan işyerleri, işyeri bankaları tarafından uyarılmaktadır. İşyeri, üye işyeri sözleşmesinin feshedilmemesi ve riskli işyeri sınıfında gözükmemek için sizden itirazınızı geri çekmek istiyor olabilir. Bu durumda işyeri ile uzlaşıp uzlaşmamak size kalmış. Paranızı işyerinden alabilir, itirazınızı geri çekebilirsiniz. Karar sizin.

 

Harcama itirazlarında bankaların zarar görmesi söz konusu mudur?

Cevap: Harcama itirazı neticesinde kart bankasının (itirazı başlatan kart hamilinin kendi bankasının) zarar görme ihtimali söz konusu değildir. Ancak üye işyeri bankası bazı durumlarda zararla karşı karşıya kalabilmektedir. Şöyle ki; kart hamili itirazını başlatıyor, kart bankası işyeri bankasına itirazı yönlendiriyor, işyeri bankası üye işyerinin hesabında para olmadığı zaman bu itiraz tutarlarını (eğer itirazınız olumlu sonuçlanırsa) kendi bünyesinden ödüyor. Yani işyeri dükkanı kapatıp kaçmış ise ancak bu durumda işyeri bankası parayı kart bankasına kendisi ödemek zorunda kalabilir. Bu durum haricinde kart bankasının veya işyeri bankasının zarar görme ihtimalinden bahsedilemez. Çünkü harcama itirazlarının finansal sorumluluğu ya kart hamili ya da üye işyeri üzerindedir.

Harcama itirazında bulundum, karşı üye işyeri bankası itirazımı reddetmiş ve evrak göndermiş. Ne yapmam lâzım?

Cevap: İşyeri bankası tarafından sizin bankanıza ulaştırılan evrakları inceleme hakkınız bulunmaktadır ve bankanız bu evrakları size kendisine intikal eder etmez mümkün olan en hızlı şekilde ulaştırmakla yükümlüdür. Evrakları inceledikten sonra işyerine karşı olan itirazınıza hâlen devam ediyor iseniz, bankanıza itirazınızı niçin devam ettirdiğinizi açıklayan yeni bir dilekçe ile vakit kaybetmeden başvurmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak bankaların aksiyon alma süreleri sınırlı olduğundan (15 gün, 30 gün, 45 gün gibi) bu talebinizi bankanıza bir an önce iletmeniz faydalı olacaktır.

 

İtirazımı devam ettirdim ama itirazım yine reddedilmiş. Bu durumda ne yapmalıyım?

Eğer itirazınızı devam ettirdiğinizi bildiren 2. bir dilekçenizden sonra itirazınız tekrar reddedilmişse; bu durumda Visa ve Mastercard bünyesinde kurulan Tahkim Komitelerinin itirazınızı incelemesini isteyebilirsiniz.

Eğer kartınız Visa ise, konuyu Visa Arbitration Komitesi’ne sizin bankanız taşıyabilir.

Eğer kartınız Mastercard ise, 2. itirazınızın reddedilmesi demek konunun otomatikman Mastercard Arbitration Komitesi’ne karşı taraf tarafından zaten taşındığı anlamına gelmektedir. Mastercard’larda dosyayı Tahkim Komitesine taşıma yetkisi üye işyerinin bankasındadır.

Arbitration Komitesi incelemeleri ücretli olup, bu konuda bankanız sizi bilgilendirecek ve sizden teminat isteyecektir.

17 yorumlar

 1. Size bir başvuruda bulunmuştum. 15 güne yakın oldu hiçbir hareket yok Bugün bankayı aradım herhangi bir başvuru olmadığını söylediler. sitenizle alakalı kafamda soru işaretleri oluşmaya başladı bu konuda acil bilgilendirme istiyorum.

  • Harcamaitirazi

   Merhaba,

   Web sitemiz insanları harcama itirazı konusunda bilinçlendirmek ve yardımcı olmak adına kurulmuş olup, insanların bilgi alışverişinde bulunduğu bir platformdur.

   Herhangi bir banka ile herhangi bir şekilde resmi bir ilişkimiz bulunmamaktadır

   Burası harcama itirazı başvurularınızı ileteceğiniz resmi adres DEĞİLDİR.

   İtirazlarınızı doğrudan bankanızın resmi iletişim adresine yapmalısınız

   Biz yalnızca tarafımızdan yardım istenilmesi durumunda insanlara rehber olacak bilgiler paylaşıyoruz.

   Sitemizin hiçbir bölümünde, harcama itirazınızı bize iletmeniz gerektiğini belirttiğimiz bir bölüm bulunmamaktadır. Bulunması hukuken de mümkün değildir.

   Bu izlenime nereden kapıldığınızı anlamamakla birlikte, itirazınızın ait olduğu bankanızın çağrı merkezini arayarak konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Tarafımızdan herhangi bir konuda bilgi edinmek isterseniz severek yardımcı olabiliriz.

   Saygılarımızla.

 2. Harcama itirazindan paramı geri aldım ama banka bugün aradı almak istediğiniz ürünler nelerdi elinizde bunlara karşı hiçbir belge varmı dedi bende ekte size sunmustum dilekcemde tarafıma hiçbir fatura belge iletilmedi hiçbir şekilde bir evrak ulaşmadı dedim mal veya hizmet alamadım dedim şuan para hesabima 1 ay önce yattı ama parayı geri cekerlermi yada sonuç ne olur lütfen yardım edin

 3. Merhaba, kartımdan çekilen tutarın bir kısmına chargeback talebinde bulunmam mümkün müdür? Bankamın harcama itiraz formunda buna uygun bir seçenek yok.
  Bir işyerinden bir hizmet aldım fakat bana söylenen tutardan fazla çekildi. Dolayısı ile kısmi itrazda bulunmak istiyorum.
  Teşekkürler.

 4. Ayşe Çetinkaya

  Merhaba, haberim dışında yurt dışından 9 adet 250$ İşlem yapıldığı için bankama itirazda bulundum. Altı adet işlem bugün iade edildi ancak geri kalan üçünü ödemediler…iadeyle alakalı aylık herhangi bir üst sınır felan mı var? Bilgilendirirseniz sevinirim…d

  • 28.02.2021 tarihinde bilgim dışında banka kartım ile çiçek firmasından alışveriş yapıldığını gördüm harcama itirazında bulundum çiçek sepeti firmasından dönüş yapıldı 10 iş günü içinde paranız iade edilecek diye bilgi verildi 20 gün oldu paramı iade edmiyorlar burda bankam ve çiçek sepeti sorumlu paramın biran önce iadesi istiyorum

 5. Harcama itirazımda sonuna kadar haklıyım fakat iş yerinin artniyetinden dolayı itiraza red gelebilir mi

 6. Artık banka havalelerini de almak mümkün bana ulaşın
  05xx
  Ben aldım sizlerde alın.

 7. Bugun saat 15 itibariyle 9908582233663 numarasindan arandim banka numarasina benzedigi icin actim kredi karti ve atm kartimdaki butun parayi cekmisler.hemen bankami aradim kartlarimi kapattirp harcam itirazi dilekcesi doldurdum.karakola gidip sikayetci oldum.olumlu sonuc gelirmi acaba. Ne kadar surede netlesir.

 8. Birgül İnan

  Merhaba,şifre kullanılmamış ise harcama itirazı yapılabilir dedi banka müşteri hizmetleri.şifreyi bizzat yazarak ödeme yapmıştım çünkü.sözleşmeden yasal 14 günlük süre içinde caymamdan dolayı noter ihtarım var,yasal süre içinde iptal edilen sözleşme var bide ,ama kredi kartı ile ödediğim ücret iade edilmedi.Mal veya hizmet almadığımdan bunlara dayanarak ve bankaya dilekçeyle bunları sunarak harcama itirazı yapabilir miyim?

 9. İyi günler, 29 ekim saat 23:30 gibi telefonuma bir sms geldi ve 699 tl lik harcamanın onaylanmadigi bankam tarafından söylendi, bende bunun üzerine hemen banka ile iletişime geçtim ve böyle bir sms geldiğini söyledim, başka iki işlem olduğunu ve bana ait olup olmadığını sordu ve olmadığını söyledim, Kart bilgilerimin başkasının eline geçtiğini söyledi ve kartı kapattılar, daha sonra Bir form yolladılar ben formu doldurduktan sonra mail attım. Ancak işlemler hâlen provizyonda idi fakat bugün yansımış. İki işlem oluşmuş. Biri iTunes diye Bir yerden biri başka bir yabancı siteden. Bunları hiç bir şekilde ben yapmadım, herhangi bir sms, 3D falan gelmedi. Kartımı hiçbir güvensiz sitede de kullanmadım şimdiye kadar kullandığım yerler belki en bilindik siteler Hepsiburada, Trendyol gibi siteler acaba nereden nasıl ele geçirildi? Bu süreçten sonra ne olacak? Ne zaman sonuçlanacak? Eğer oldu ki olumsuz bir durum oldu ve paramı vermediler ne yapmam gerekiyor? Ve kanunda 150 TL ye kadar miktardan müşteri sorumludur deniyor bu hakkımı nasıl ve ne zaman kullanabilirim? Teşekkürler.

 10. Merhaba kredi kartımdan bilgim olmadan yakınlarımdan (eş kardeş arkadaş vb ) biri harcama yapmış itiraz edebilirmiyim sonuç ne yönde olur

 11. kartımdan mail order yoluyla 17.816,11 TL çekilmiş şifre onay kodu vs girmedim firmanın tarafıma kestiği faturayı da iade ettim zaten irin vs almadım hiçbir yere imza atamadım kart bilgimi paylaşmadım sıkıntı olur mu iade işleminde

 12. Harcama itirazı da bulundum olumsuz sonuçlandı şimdi tekrar yine bankayamı başvurmam gerekiyor yoksa heyetemı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir