Spor – Fitness Salonları Ödemeleri İçin Harcama İtirazı Süreci

 

İflas Edip Dükkanı Kapatıp Giden Spor – Fitness Salonları Ödemeleri İçin Harcama İtirazı Süreci

Son zamanlarda birçok okurumuzdan Spor – Fitness salonlarına yaptığı ödemeleri, işletmenin dükkânı kapatıp gitmesinden dolayı geri almak isteyen, ancak bankalarının harcama itirazlarına gerekli özeni göstermemesinden dolayı tarafımızdan yardım bekleyen insanların sayısı giderek artmıştır.

 

Bu konuda bankanızın harcama itirazı sürecinizde sizlere zorluk çıkartmasının sebebi aslında şudur:

İflas etmiş işyerlerine yapılan ödemeler konusunda Ters İbraz alan işyeri bankaları, itiraz tutarlarını üye işyerinin hesabında para bulunmadığı için tahsil edemez ve banka zararı yapıp kendi bünyesinden karşılayarak itirazcı kart bankasına iade eder.

 

Peki ya itiraz eden kart bankası ile itiraz alan işyeri bankası aynı banka ise?

Bu durumda banka kendi topuğuna kurşun sıkmamak için kart hamilinin itirazını işleme alma konusunda bir sürü yasal olmayan zorluklar çıkartıyor. Çünkü kart hamilinin itirazını işleme alması demek, bu tutarı iflas eden işyerinin hesabında da yeterli miktarda para bulunmadığı için işyerinden değil kendi cebinden kart hamiline ödemesi anlamı taşımaktadır.

Örneğin Kart hamilinin bankası A, işyerinin bankası da A diyelim. Bu durumda A bankası itirazını yine A bankasına (kendisine) Visa ve Mastercard sistemi üzerinden iletir. İşyeri iflas ettiği için de dükkânı kapatıp gitmiştir ve kart hamili itirazını reddeden herhangi bir belge sunamaz. Bu sebeple harcama itirazı süreci kart hamili lehine sonuçlanır ve A bankası kart hamiline ödemeyi yapar. Fakat işyerinin hesabında yeterli miktarda para olmadığı için bu itiraz tutarını işyerinden çekemez ve kendi bünyesinden banka zararı yaparak kart hamiline öder.

 

İtiraz eden kart bankası ile itiraz alan işyeri bankası farklı bankalar ise?

Türkiye’deki bankaların birbirleriyle iyi ilişkileri bulunmaktadır. Özellikle Chargeback birimi yetkilileri diğer bankalarla da iletişim hâlindedir. Çünkü birçoğu daha önceden farklı bir bankada çalışırken başka bir bankaya geçmiştir. Bu yüzden aralarında arkadaşlık ilişkisi de vardır. Bu sebepten dolayı aralarında resmi olmayan bir mutabakat yaparak bu tarz itirazları işleme almama konusunda gizli ve yasal olmayan kendilerince bir karar almışlardır.

 

Kart hamili nasıl itiraz etmeli?

Birçok kart hamili işlemi fiziki olarak POS cihazından gerçekleştirdikleri için ve kendilerine verilen kart hamili nüshası slipinde “Karşılığı mal veya hizmeti aldım” ibaresi bulunduğu için itiraz etme haklarının olmadığını düşünmektedir.

Ancak Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin bu konuda almış olduğu ve bankaların uygulamak zorunda olduğu bir karar vardır.

Uluslararası Visa ve Mastercard kurallarının haricinde; Yurtiçi ve Fiziki Pos cihazından gerçekleşen işlemlerde kart hamili itirazı için “ürünün veya hizmetin alınamadığına dair” beyan yeterli olmayıp, malın veya hizmetin ileri tarihte teslim edileceğine dair işyeri tarafından düzenlenen bir satış sözleşmesi sunulması şarttır.

“İleri tarihte teslim edilmesi beklenen” sözümüz yanlış anlaşılmasın. Siz spor salonuna 12 aylık ödeme yapmış ve bunun 3 ayını kullandıktan sonra işyerinin hizmeti vermemesi sebebiyle itiraz etmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda “ileri bir tarihte verilecek hizmet” gibi bir şart aranmayacağı için, işyerinin düzenlediği ödeme programını belge olarak sunmanız yeterli olacaktır.

 

Kısacası;

Fiziki Pos cihazından şifrenizi tuşlayarak yurtiçindeki bir firmaya yapmış olduğunuz ödemeler için harcama itirazı sürecinizin başlatılması için mutlaka işyeri tarafından düzenlenen bir belgeyi bankanıza sunmak zorundasınız.

Bu belgeyi bankanıza sunarak “Ürün / Hizmet alamadım” şeklindeki itirazını bankanız Visa kart için Visa-30, Mastercard için ise Mastercard-4855 neden kodları ile işleme almak zorundadır.

Bankanıza itirazınızı noter aracılığıyla iletmeniz ve işyeri tarafından düzenlenen belgeyi noter yazınızın ekine ekleyerek başvuruda bulunmanız durumunda bankanızı köşeye sıkıştırmış olursunuz ve itirazınızı işleme almaktan başka çareleri kalmaz.

Buna da Göz Atın

Harcama itirazı – Chargeback – itiraz Dilekçesi Örnekleri

  (Tarafınıza ait olmayan işlemlere yönelik itirazınız için aşağıdaki dilekçeyi kullanabilirsiniz.) XXX Bankası Genel Müdürlüğüne …

2 yorumlar

  1. Bu siteye teşekkür ederim. Yazıda belirtildiği gibi belgeleri bankama sundum ve itirazımı işleme aldırdım. 3 hafta içinde param iade edildi. Tekrar tekrar teşekkürler.

  2. merhaba. ben ciftlik bank isimli sanal ciftlik oyunu icin oyun ici kullanilan çiplerden satin aldim. cip satin alma islemimi de araci kurulus olan yesilyurtgame.com isimli internet sitesinden 3 parca halinde toplam 23.600 liralik satin alim islemimi kredi kartim ile yaptim. bahsettigim ciftlik bank isimli sanal oyun dolandirici cikip kacinca haliyle odedigim 23600 lira karsiliksiz kaldi ve harcama itirazinda bulundum . yalniz itirazi islemi yaptiktan yaklasik 170 gun sonra falan yaptim cunku sistem 365 gun devam etse magdur olmayacaktim ancak 165 gun gibi bir surede dolandirici cikinca 170. gunde itirazda bulundum bankaya da itiraz basvurumu 13.03.2018 tarihinde yaptim 47 gun oldu hala cevap yok surekli incelemelerimiz devam etmektedir deniyor sizce nasil bir sonuc bekliyor beni.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir